change language
jesteś w: strona gŁÓwna - news newsletterkontaktylink

Support the Community

  
27 Czerwiec 2016 | WARSZAWA, POLSKA

Święto Ubogich: jubileusz Roku Miłosierdzia w Warszawie

Kard. Kazimierz Nycz: Jesteśmy tu, by obudzić naszą wrażliwość na potrzeby ludzi, którzy są wśród nas, ale też tych, którzy są u naszych bram.

Poland, , ,
 
wersja do druku

Święto Ubogich, zorganizowane przez Wspólnotę Sant’Egidio wraz ze Wspólnotą Chleb Życia s. Małgorzaty Chmielewskiej oraz Kamiliańską Misją Pomocy Społecznej zgromadziło w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie około tysiąca osób: bezdomnych, starszych, niepełnosprawnych i chorych. Wzięło w nim także udział starsze małżeństwo chrześcijan asyryjskich pochodzące z Homs w Syrii. 

 
Liturgii rozpoczynającej wspólne świetowanie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. - Jesteśmy tu, by obudzić naszą wrażliwość na potrzeby ludzi, którzy są wśród nas, ale też tych, którzy są u naszych bram – mówił w czasie homilii metropolita warszawski. Przypomniał on, że Bóg okazując miłosierdzie posługuje się ludźmi. – Boża Opatrzność działa przez nasz rozum, przez nasze serca, przez naszą miłość, naszą wolną wolę – zaznaczył kard. Nycz. Podkreślił, że przykładem dla nas jest papież Franciszek, który nie tylko mówi o Bogu, który jest miłosierny, ale pokazuje to konkretnymi czynami. Przypomniał gest Franciszka, który po swojej podróży na Lesbos zabrał do Rzymu rodziny uchodźców, aby zapewnić im miejsce do życia i rozwoju. – To są mocne gesty papieża. Tak mocne, że czasem budzą w nas niepokój. I pewnie Ojcu Świętemu o to chodzi, żeby nas zaniepokoić, żebyśmy nie uwierzyli, że wszystko wokół nas jest tak pięknie – mówił kard. Nycz. Przypomniał także, że za parę tygodni papież przyjedzie do Polski i upomni się o bezdomnych i o uchodźców.
 
Dziękując Wspólnocie Sant’Egidio za zorganizowanie Święta Ubogich kard. Nycz przypomniał także, że Episkopat Polskizdecydował się realizować zainspirowany przez Sant’Egidio program korytarzy humanitarnych. – Powiedzieliśmy sobie: Kościół – niezależnie od tego jak mówi świat i politycy – musi na ten temat mówić językiem Ewangelii. I musi też podejmować działania. Nawet jeżeli nie będą w skali ilościowej wielkie, nawet jeżeli nie pomożemy tysiącom ludzi. Musimy podejmować czyny, jakie wynikają z Ewangelii – podkreślił kard. Nycz. Wskazał, że ta konieczność konkretnych działań na rzecz uchodźców wypływa wprost ze słów Jezusa: „Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie”. – Solidarność Jezusa przez swoje wcielenie z każdym człowiekiem, a zwłaszcza z człowiekiem potrzebującym, jest podstawą. I nie wolno tych słów retuszować – podkreślił kard. Nycz. 
 
 
Po liturgii rozpoczęło się wspólne świętowanie przy jedzeniu, muzyce i tańcach. Wystąpiły zarówno zespoły młodzieżowe z Podkarpacia, Elena Rutkowska z Ukrainy, jak również znani polscy muzycy: Muniek Staszczyk i Tomasz Budzyński. Koncert poprowadził popularny dziennikarz Szymon Hołownia. Do gości przemówił ze sceny m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. W czasie święta osoby ubogie mogły skonsultować się z prawnikami, skorzystać ze wsparcia pracowników socjalnych i porad lekarskich. Wspólnota Sant’Egidio przygotowała przewodnik po Warszawie skierowany do osób bezdomnych i tych, którzy nie chcą mijać ich obojętnie. Można się z niego m.in. dowiedzieć gdzie zjeść, spać, umyć się, jak wyrobić dokumenty i uzyskać pomoc lekarską i psychologiczną.

    

 

O godzinie 15 wszyscy uczestnicy święta przeszli przez Bramę Miłosierdzia. Ten niezwykły przemarsz  poprzedziło odczytanie listu jałmużnika papieskiego abp. Konrada Krajewskiego. W swoim przesłaniu podkreślił on, że przed Bogiem wszyscy jesteśmy ubodzy. „Wszyscy tak samo nadzy przychodzimy na ten świat, a ziemia, w której spoczną nasze ciała, od tysięcy lat dokładnie tak samo przyjmuje najedzonych na bankiecie życia, jak i tych, którzy byli z niego przez swoich braci wypraszani” – napisał. Zaznaczył, że Chrystus sam stał się ubogi i w ten sposób pokazał, że ubóstwo to uprzywilejowana droga do wiecznego szczęścia. „Jeśli jesteście ubodzy, możecie być pewni, że tak jak w Jego życiu nie zabrakło cierpienia, tak nie zabraknie go i w Waszym, sami zresztą wiecie o tym najlepiej. Proszę, nie zapominajcie jednak, że życie ubogiego Chrystusa nie było wyłącznie cierpieniem: On uczył ludzi, leczył ich, dawał nadzieję, modlił się za nich i z nimi” – napisał abp Krajewski. 

Jałmużnik papieski poprosił osoby ubogie o modlitwę za cały świat, wskazując jednocześnie, że ma ona ogromną moc. „Wy, którzy nie macie nic, wyciągnijcie dziś ręce nad tymi, którzy choć posiadają jakieś dobra widzialne, to jednak w głębi serca cierpią, bo odczuwają brak sensu, którego może nie widać, ale który jest potrzebny do życia godnego i szczęśliwego. Módlcie się o ratunek dla nich! Uzdrawiajcie nas! Przywracajcie nam nadzieję i sens dobrego życia!” – zaapelował. 

Abp Krajewski poprosił też ubogich, żeby zawsze i wszędzie pamiętali o swojej godności i miejscu w Bożym planie: „Może właśnie Wy jesteście powodem, dla którego ten świat jeszcze istnieje? (…) Może to właśnie Wy, śpiący na ulicach, tłumiący łzy bólu, samotni, poranieni – nie wiedząc o tym, przyczyniacie się do ocalenia naszych niesprawiedliwych miast i utrzymujecie nas wszystkich przy życiu? (…) Może jesteście dla świata naprawdę ostatnią deską ratunku? Bo kiedy odważymy się przytulić Was czule, uratujemy ogarnięte doczesnym obłędem nasze oczy, serca i dusze.” – napisał papieski jałmużnik. Abp Krajewski przekazał też uczestnikom Święta Ubogich błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka.

   
 
Świętowanie zakończyło się wspólnym oglądaniem meczu Polska-Szwajcaria w specjalnie przygotowanej strefie kibica. W organizację święta włączyli się także Lekarze Nadziei, Kawalerowie Maltańscy, Banki Żywności, Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej, Stowarzyszenie Alter Ego, Fundacja Kapucyńska, Centrum Myśli Jana Pawła II, Dzieło Pomocy św. o. Pio oraz wielu młodych wolontariuszy i mieszkańców Warszawy.
 

 

 

 

POWIĄZANE OBIEKTY

 PRZECZYTAJ TAKŻE
• AKTUALNOŚCI
16 Styczeń 2018
WARSZAWA, POLSKA

Kardynał Nycz: Przyjmijmy uchodźców, żeby przyjąć Chrystusa

IT | ES | DE | NL | PL
wszystkie wiadomości
• RELEASE
12 Grudzień 2017
SIR

Vaccini antinfluenzali: Comunità di Sant’Egidio e Fimmg, al via una campagna per 4mila soggetti fragili

7 Grudzień 2017
Il Piccolo

Pasta, pannolini, sapone. La borsa della solidarietà

26 Listopad 2017
Avvenire

«Il servizio ai fratelli poveri fa fruttificare i nostri talenti»

19 Listopad 2017
Avvenire - Ed. Lazio Sette

Vicino ai poveri

18 Listopad 2017
Vatican Insider

Giornata dei Poveri, Sant’Egidio: superare l’indifferenza

18 Listopad 2017
SIR

Giornata mondiale poveri: Comunità di Sant’Egidio, “un forte messaggio di solidarietà per superare l’indifferenza”

wszystkie komunikaty prasowe
• KARA ŚMIERCI NIE
10 Październik 2017

On 15th World Day Against the Death Penalty let us visit the poorest convicts in Africa

7 Październik 2015
STANY ZJEDNOCZONE

The World Coalition Against the Death Penalty - XIII world day against the death penalty

5 Październik 2015
EFE

Fallece un preso japonés tras pasar 43 años en el corredor de la muerte

24 Wrzesień 2015

Pope Francis calls on Congress to end the death penalty. "Every life is sacred", he said

12 Marzec 2015
AFP

Arabie: trois hommes dont un Saoudien exécutés pour trafic de drogue

12 Marzec 2015
Associated Press

Death penalty: a look at how some US states handle execution drug shortage

9 Marzec 2015
Reuters

Australia to restate opposition to death penalty as executions loom in Indonesia

9 Marzec 2015
AFP

Le Pakistan repousse de facto l'exécution du meurtrier d'un critique de la loi sur le blasphème

9 Marzec 2015
AFP

Peine de mort en Indonésie: la justice va étudier un appel des deux trafiquants australiens

28 Luty 2015
STANY ZJEDNOCZONE

13 Ways Of Looking At The Death Penalty

15 Luty 2015

Archbishop Chaput applauds Penn. governor for halt to death penalty

11 Grudzień 2014
MADAGASKAR

C’est désormais officiel: Madagascar vient d’abolir la peine de mort!

do bez kary śmierci
• DOKUMENTY

GDZIE zjeść, spać, umyć się - Warszawa 2018

GDZIE zjeść, spać, umyć się. Warszawa 2016

wszystkie dokumenty

ZDJĘCIA

132 wizyt

139 wizyt

160 wizyt

156 wizyt

151 wizyt
wszystkie związane z mediów